Przed nami otwarcie wystawy fotograficznej, której bohaterami są bełchatowscy rzemieślnicy. Celem miejskiej akcji „Tylko dobre: rzemiosło” jest pokazanie ich sylwetek, a także pasji, z jaką uprawiają swoje zawody. Klimatyczne zdjęcia mistrzów przy pracy obejrzeć będzie można już od 25 września w dolnym foyer MCK PGE Gigantów Mocy. Ekspozycja będzie czynna do końca października.

Miejska akcja „Tylko dobre: rzemiosło”, do udziału w której prezydent Mariola Czechowska zaprosiła bełchatowskich rzemieślników udowadnia, że ręczne wytwórstwo jest coraz bardziej popularne a wykonywanie tradycyjnego zawodu może być doskonałym pomysłem na karierę zawodową. – Kiedy ruszaliśmy z naszym projektem chcieliśmy pokazać stare profesje, pobudzić zainteresowanie produktami i usługami rękodzielniczymi, a także zainteresować młodzież tymi często ginącymi zajęciami. Moje zaproszenie przyjęli wspaniali ludzie, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i udowodnili, że współczesne rzemiosło to powrót do dawnych wartości i ideałów. Teraz naszą wystawą chcemy im za to podziękować, a także pokazać, jak ważną częścią lokalnej społeczności są oni sami oraz ich zakłady – mówi prezydent Czechowska.

Na wystawie w MCK PGE Gigantach Mocy pokazane zostaną portrety współczesnych rzemieślników przy pracy, podczas wykonywania codziennych czynności. Na zdjęciach zobaczyć będzie można krawcowe, szklarzy, zegarmistrzów, szewców, złotnika, optyka i tapicera. Te swoiste dokumenty pozwolą nie tylko niejako wejść do pracowni i podejrzeć pracę „od kuchni”, ale także poznać samych mistrzów – ich historię, pasję i życie. Ekspozycja zostanie wzbogacona będzie o narzędzia, sztandary cechu z 1926 roku oraz dyplomy czeladnicze z początku XX wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 25 września o godz. 18:00 i będzie można ją oglądać do końca października.

Wystawa to tylko jedno z działań prowadzonych w ramach miejskiej akcji „Tylko dobre: rzemiosło”. Na urzędowej stronie TUTAJ oraz miejskich profilach na FB oraz YT prezentujemy mistrzów zawodów, którzy opowiadają o tajnikach swojego fachu, o tym dlaczego wybrali właśnie taki zawód i o tym, czy rękodzielnictwo to dziś dobry pomysł na karierę. Powstaje także Mapa Bełchatowskiego Rzemiosła, która w swoich założeniach ma być kolejną formą wsparcia przedstawicieli tradycyjnych zawodów.

 

 

Accessibility