Dla kandydata

Jak przygotować CV

Skup uwagę pracodawcy na swoim CV

Pamiętaj!

Jeśli Twoje CV będzie nieczytelne, może trafić do kosza, nawet jeśli posiadasz wymagane doświadczenie i kwalifikacje. Natomiast przemyślne i dobrze zaprojektowane curriculum vitae, pozytywnie Cię wyróżni i umiejętnie podkreśli najważniejsze informacje.

Jak zatem napisać CV, które przyciągnie uwagę pracodawcy?

Poniżej przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony cel:

 • Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, Twój życiorys powinien zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Jeśli masz co najmniej kilkuletni staż pracy, możesz dołączyć jeszcze jedną stronę. Pamiętaj, że kolejne strony CV powinny być wydrukowane zawsze na osobnych kartkach.
 • Pod swoim imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. To pomaga zbudować wrażenie, że napisałeś CV konkretnie na daną ofertę. Warto również dodać numer referencyjny ogłoszenia, na które chcesz odpowiedzieć.
 • Nie zapomnij o swoich danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu kontaktowego, adres e-mail oraz data urodzenia.
 • W części poświęconej wykształceniu informacje najbardziej aktualne umieść na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Nie mieszaj cyfr arabskich z rzymskimi. Podaj też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Możesz też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyłeś w niej kwalifikacje zawodowe.
 • Umieść umiejętności oraz podsumowanie zawodowe w widocznych miejscach CV, najlepiej na samej górze. Skup się na swoich osiągnięciach i kluczowych umiejętnościach zawodowych. Napisz kim jesteś, wymień 2-3 dokonania zawodowe lub ważne umiejętności oraz to, gdzie chciałbyś się rozwijać zawodowo. Możesz to zrobić dodając sekcję „Osiągnięcia”. Upewnij się, że opis dwóch ostatnich stanowisk pracy mieści się na pierwszej stronie CV (to najważniejsza część Twojego CV).
 • Dodatkowe umiejętności takie jak: znajomość języków obcych, obsługiwane programy komputerowe czy posiadane prawo jazdy, podaj w osobnej rubryce, zatytułowanej „Dodatkowe informacje” lub „Dodatkowe kwalifikacje”.
 • Pochwal się udziałem w szkoleniach oraz kursach, ale tylko jeśli mają one związek z pracą, o którą się starasz. Inaczej szkoda na to miejsca w Twoim CV. Napisz, kto przeprowadzał dany kurs lub szkolenie, jaki był jego temat i czas trwania.
 • Pomiń informacje dotyczące cech Twojego charakteru, takie jak: pracowitość czy solidność. Po pierwsze, takie ogólniki nie robią wrażenia na pracodawcach. Po drugie, tego typu informacje podaje się w liście motywacyjnym.
 • Używaj odstępów, pogrubień, wypunktowań lub innego koloru czcionki. Upewnij się, że wszystkie wyżej wymienione miejsca są wyraźnie widoczne.
 • Postaraj się, by Twoje CV miało odpowiednio dobrane kolory i aby nie zawierało elementów odciągających uwagę od najważniejszych treści.
 • W stopce CV koniecznie umieść zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. Oto przykładowa formułka: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).” Pracodawca może wymagać nieco innej klauzuli, ale wtedy na pewno zaznaczy to w ogłoszeniu.

Aplikuj do kilku najlepszych firm i wyślij skuteczne CV, zamiast aplikować masowo do kilkudziesięciu, wysyłając uniwersalny i mało wyróżniający się życiorys.

 • Dopasuj swoje CV do wymagań pracodawcy. Przeczytaj uważnie ofertę pracy i spróbuj oszacować, które informacje będą najważniejsze pod kątem danego stanowiska. Następnie upewnij się, że nawiązujesz do nich w swoim CV.
 • Wysyłając CV mailem, pamiętaj, aby napisać coś więcej w samej wiadomości. Absolutne minimum to grzeczne powitanie i informacja o naszej aplikacji, która znajduje się w załączniku. Warto jednak dodać jeszcze kilka zdań, w których wstępnie przedstawimy swoją kandydaturę na wakujące stanowisko. Wypisz po prostu w kilku punktach, dlaczego to właśnie Ciebie powinni zatrudnić.
 • Pamiętaj również, aby przed wysłaniem CV dokładnie – najlepiej kilka razy – sprawdzić wszystkie dokumenty oraz wysyłaną wiadomość e-mail pod kątem poprawnej pisowni. Dzięki temu unikniesz popełnienia najczęstszych błędów, takich jak: brak lub błędne dane kontaktowe, brak lub błędny numer referencyjny, niewłaściwe zdjęcie (zbyt duże lub niepoważne), niestandardowe ustawienia (np. zbyt dużo grafiki, rzadko spotykana czcionka) i zły format pliku, błędy ortograficzne, stylistyczne, literówki.
 • Przykładowe wzory dokumentów CV bez problemu znajdziesz w Internecie.
 • Poniżej umieszczamy linki do polecanych przez nas stron, na których za pomocą specjalnego kreatora stworzysz swoje własne CV.
Print Friendly, PDF & Email
Accessibility