Trwa akcja „Tylko dobre rzemiosło”. Celem przedsięwzięcia jest promowanie tradycyjnych profesji oraz zainteresowanie niszowymi branżami myślącej o swojej zawodowej przyszłości młodzieży. Informacje o lokalnych mistrzach i czeladnikach można przesłać mailem na adres wrm@um.belchatow.pl.

Szewcy, krawcy, tapicerzy, szklarze, a może parasolnicy, lutnicy, modystki…. Dawniej rzemieślnicy byli uznanymi fachowcami. Moda na wyroby rzemieślnicze powoduje, że dziś niektóre z dawnych zawodów powoli się odradzają. Proces ten jednak przebiega powoli, co bezpośrednio wiąże się z wysoką ceną ręcznie wykonywanych produktów. Dlatego też magistrat rusza z nowym programem wparcia lokalnych przedsiębiorców. Tym razem chodzi o rzemieślników.

Powstająca “Mapa bełchatowskiego rzemiosła” to pomysł na wsparcie lokalnych mistrzów rzemieślniczych. – Naszym celem jest przede wszystkim pobudzenie zainteresowania produktami i usługami rękodzielniczymi. Bez wątpienia cechuje je wysoka jakość, która zasługuje na docenienie. Jestem przekonana, że wkraczająca na rynek pracy młodzież, wybierając tradycyjne profesje, może odnieść sukces zawodowy – mówi prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Promocja tzw. ginących zawodów to nie jedyny cel miejskiej akcji “Tylko dobre rzemiosło”. Wydarzenie wpisuje się także w coraz bardziej popularny trend “zero waste” propagujący ograniczanie produkcji odpadów, a, co za tym idzie, także mniejsze zanieczyszczenie środowiska. – Mam nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie przypomnimy starszym mieszkańcom naszego miasta, a młodszym uświadomimy, że zanim coś się wyrzuci można to naprawić – dodaje prezydent Czechowska.

Do akcji można zgłaszać zakłady i pracownie oferujące usługi rzemieślnicze w Bełchatowie i okolicy. Jak? Wystarczy przesłać maila z informacjami o mistrzach i na adres: wrm@um.belchatow.pl  lub zadzwonią do Urzędu Miasta pod numer 44 733 51 45. Więcej informacji udzielają pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu pod nr tel. 44 733 51 45. Zwieńczeniem akcji będzie wystawa w Muzeum Regionalnym, pokazująca lokalnych rzemieślników przy pracy.

 

Accessibility