Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Bełchatów znalazł się w czołówce samorządów, które najlepiej zajmują się potencjalnym inwestorem. Tytuł „Gmina na 5!”, jaki otrzymał bełchatowski magistrat, przyznała warszawska Szkoła Główna Handlowa. W raporcie,  przygotowanym wspólnie przez studentów i naukowców tej prestiżowej uczelni, Bełchatów zajął czwarte miejsce, a pierwsze wśród miast z województwa łódzkiego.

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie tytułu „Gmina na 5!” odbyło się 24 maja podczas specjalnie przygotowanego forum. Bełchatów reprezentowała na nim prezydent Mariola Czechowska. – Bardzo nas cieszy, że znaleźliśmy się w gronie wyróżnionych. To prestiżowa nagroda – mówi prezydent Czechowska. –  Tak naprawdę nie wiedzieliśmy nawet, że jesteśmy oceniani. Studenci pracowali bowiem, jako tzw. tajemniczy klienci. To znaczy sami wcielali się w rolę potencjalnych inwestorów. Badania te są więc obiektywne. Zostały także przeprowadzone w całkowicie naukowy i niezależny sposób – dodaje prezydent Bełchatowa.

Studenckie Koło Naukowe Akceleracji działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa w Szkoły Głównej Handlowej przebadało w sumie 658 gmin. Każda z nich przeszła dwa etapy. Wpierwszym oceniano ich oficjalną witrynę internetową. To znaczy czy jest ona m.in. dobrze pozycjonowana, dane kontaktowe umieszczone w miejscu łatwym do odnalezienia, zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego bądź zdjęcia i informacje o terenach inwestycyjnych. Naukowcy zwracali też uwagę czy miasto posiada tzw. piekuna inwestora. W drugim etapie studenci wcielali się w rolę tajemniczych klientów i kontaktowali się elektronicznie z urzędami. Maile zostały wysłane zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W odpowiedziach, jakie odesłali urzędnicy oceniano m.in. jak szybko została odesłana odpowiedź, czy była ona szczegółowa i zawierała informację, jakie dokumenty są potrzebne by zacząć ścieżkę inwestycyjną. Pod uwagę brano również czy urzędnik zachęcał do osobistego kontaktu i rozmowy.

Rozwój gospodarczy to jeden z priorytetów dla władz Bełchatowa. Aby przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów miasto podejmuje szereg działań zmierzających do odpowiedzialnego budowania gospodarki, wspierania lokalnych inicjatyw i ciekawych pomysłów mieszkańców. Wprowadzone zostały chociażby zwolnienia i ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zapewnią nowe miejsca pracy, poza tym cały obszar miasta objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, co z pewnością ułatwia podjęcie decyzji o zainwestowaniu, prężnie rozwija się też strefa przemysłowa. O czym więcej w materiale wideo mówi Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w bełchatowskim magistracie.

 

Accessibility