Ruszamy z nowym programem wparcia lokalnych przedsiębiorców, tym razem chodzi o rzemieślników. By promować przedstawicieli tzw. tradycyjnych profesji, a także zainteresować młodzież niszowymi branżami, powstanie mapa ginących zawodów. Lokalne zakłady rzemieślnicze można zgłaszać do 17 kwietnia.

Z rynku znika wiele zawodów. Powodów jest kilka, do głównych z pewnością zaliczają się rozwój technologiczny i spadek zainteresowania wykonywanymi przez rzemieślników pracami. Automatyzacja produkcji spowodowała, że ręczne wykonywanie przedmiotów przestało być opłacalne. Ponadto kiedy np. rozklei nam się but, najprostszym rozwiązaniem jest kupno nowego obuwia, a nie szukanie szewca. Podobnie rzecz ma się z ubraniami, zegarkami czy elektroniką.

Szewcy, krawcy, tapicerzy, szklarze, a może parasolnicy, lutnicy, modystki…. Niezależnie od wykonywanego fachu łączy ich wiedza, tradycja i historia. Dawniej rzemieślnicy byli uznanymi fachowcami i nie do pomyślenia było, by w jakimś miasteczku brakło dekarza, garncarza czy kowala. Niektóre zawody powoli się odradzają, głównie dzięki coraz większej modzie na wyroby rzemieślnicze. Proces ten jednak przebiega powoli, stąd pomysł prezydenta Bełchatowa Marioli Czechowskiej na wsparcie lokalnych mistrzów rzemieślniczych. – Naszym celem jest przede wszystkim pobudzenie zainteresowania produktami i usługami rękodzielniczymi. Bez wątpienia cechuje je wysoka jakość, która zasługuje na docenienie. Jestem przekonana, że wkraczająca na rynek pracy młodzież, wybierając tradycyjne profesje, może odnieść sukces zawodowy – mówi prezydent Czechowska.

Mieszkańcy Bełchatowa mogą zgłaszać zakłady i pracownie oferujące usługi rzemieślnicze. Dzięki tym informacjom powstanie wspomniana mapa ginących zawodów. Informacje o mistrzach i czeladnikach przesyłać można do 17 kwietnia na dwa sposoby: mailowo na adres wrm@um.belchatow.pl lub w wiadomości prywatnej na oficjalnym profilu facebookowym Urzędu Miasta.

Zwieńczeniem akcji będzie wystawa zdjęć „przy pracy” w Muzeum Regionalnym, pokazująca narzędzia i sposób działania fachowców. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prelekcja nt. „Wartość pracy w rzemiośle i zawodach zanikających”.

AP

Accessibility